Fizjoterapia Kobiet

W swoim gabinecie zajmuję się również fizjoterapią kobiet.

Oferuję pomoc w przypadku problemów bólowych w ciąży, rozejściem mięśnia prostego brzucha, mobilizacją blizny po cesarskim cięciu i po nacięciu krocza, nietrzymaniem moczu czy bólami miednicy.

Inkontynencja to niezamierzona, przypadkowa utrata moczu. Jest kilka rodzajów nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia, pęcherz nadreaktywny oraz mieszane nietrzymanie moczu. W każdym z tych przypadków konieczna jest diagnostyka, a także odpowiednia fizjoterapia, która oferuje terapię manualną, elektrostymulację, biofeedback, pesary oraz dobrane dla danego schorzenia ćwiczenia i zmiana nawyków.

Rozstęp mięśnia prostego brzucha

Diastasis Rectus Abdominis to oddalenie od siebie
dwóch brzuśców mięśnia prostego brzucha ponad dopuszczalną normę (2-2,5 cm) w wyniku poszerzenia się kresy białej. Zazwyczaj dotyka kobiety po porodzie, wpływa na wygląd brzucha (estetykę), jak również może prowadzić do dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, niestabilności piersiowo-lędźwiowej, zaburzeń ze strony dna miednicy oraz zaburzen trawiennych.

W zmniejszeniu DRA pomocna jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrana terapia i ćwiczenia (również, a może przede wszystkim w domu) pomogą skorygować problem, a także przywrócić prawidłową funkcję brzucha oraz odpowiednią postawę ciała i prawidłowy oddech. Regularnie stosowane, dobrane indywidualnie ćwiczenia wpływają na poprawę wzorców ruchowych, postawę ciała, reakcję na zwiększone ciśnienie śródbrzuszne oraz na stabilizację głęboką.

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety, w którym zachodzi wiele zmian w jej organizmie. Masaż ciążowy łagodzi przebieg ciąży. Jego celem jest zmniejszenie obrzęków, napięć, dolegliwości bólowych w odcinkach podlegających największym obciążeniom tj. barki, kark, szyja, kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy oraz stawy w obrębie miednicy i konczyn dolnych. Masaż i odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz pozycje rozluzniające łagodzą dolegliwości związane z ciążą i przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia oraz lepszej regeneracji. Dodatkowo można zastosować kinesiology taping, który odciąży stawy oraz przedłuży efekty terapii.

Przeciwwskazania do zastosowania masażu w ciąży:

*

Pierwszy i drugi miesiąc ciąży

*

Choroby układu sercowo-naczyniowego

*

Cukrzyca ciężarnych

*

Zapalenie trzustki

*

Kłębuszkowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek

*

Ostra niewydolność nerek

*

Kamica nerkowa

*

Nefropatia cukrzycowa

*

Wady wrodzone nerek

*

Rzucawka, stan przedrzucawkowy

*

Skaza krwotoczna naczyniowa

*

Białaczki

*

Nadczynność i niedoczynność tarczycy

*

Nieprawidłowy przebieg ciąży

*

9 miesiąc ciąży